Kako delujejo človeški možgani?
Možgani so od rojstva do približno dvanajstega leta podobni super vpojni gobi. V tem obdobju, še posebno v prvih treh letih življenja, se razvijejo osnove mišljenja, jezika, vida, odnosov, spretnosti in vseh ostalih lastnosti. Po tem obdobju se okno zapre in osnovna zgradba možganov je končana.
Kaj je NTC sistem učenja?
NTC učenje je pedagoški pristop, ki temelji na spoznanjih o razvoju in delovanju možganov: starše, vzgojitelje in učitelje sistematično usmerja k tistim igralnim dejavnostim z otroki, ki še posebej dobro vplivajo na nastajanje in utrjevanje možganskih povezav (t.i. sinaps med nevroni) v času njihovega najintenzivnejšega razvoja. Zaradi svoje nevrofizološke osnove program dobro dopolnjuje izhodišča Kurikuluma za vrtce ter ga hkrati bogati.
Zakaj Program NTC učenja?
- V programu se dela z vsemi otroki. Otrok se ne testira in razločuje.
- Dviga se nivo intelektualnih sposobnosti vseh otrok.
- Izboljšujemo sposbnost za koncentracijo pri kasnejšem učenju.
- Razvija se koordinacija in motorika.
- Razvija se hitrost razmišljanja in sklepanja.
- Vsi otroci imajo koristi, posebej pa nadarjeni otroci, pri katerih program spodbuja razvoj nadarjenosti.
- Povečuje se število nevronskih povezav.
Kako poteka program?
V vsakodnevno delo z otroki sistematičnno vnašamo elemente, ki dokazano spodbujajo mentalni razvoj otrok. Razdeljen je v tri stopnje.
Na prvi stopnji razvijamo ravnotežje, koordinacijo, spretnost rok in prstov in prilagoditev očesa. Na naslednjih stopnjah pa z igrami in dejavnostmi urimo in spodbujamo asociativno in funkcionalno mišljenje.
Ker so igre otrokom zanimive, so pri delu vztrajni in pozorni. Vsebujejo tudi dovolj ponavljanja in s tem omogočajo, da se že vzpostavljanje vezi med sinapsami utrjujejo. V igralnicah se ustvarja spodbudno okolje za vse otroke.
Za vas smo pripravili predstavitev koncepta NTC učenja, ki si ga lahko natisnete na računalnik in preberete.
O sistemu NTC učenja se lahko pozanimate tudi pri svoji vzgojiteljici ali svetovalni delavki Kristini Žmavčič, ki vam bodo z veseljem razložile več o tem konceptu.