Pri načrtovanju jedilnikov, upoštevanju dietnih in posebnih zdravniških priporočil ter vseh posebnosti je strokovna služba, imenovana organizator prehrane in zdravstveno higienskega režima, v vrtcu še posebej pomembna. Za vse informacije glede navedenih priporočil smo vam na voljo v času uradnih ur, na naslednjih kontaktih: Jelka Makše: tel. 07/37 18 264, 051/340-901, e-pošta: jelka.makse@pedenjpednm.si ter Jerneja Ovniček: jerneja.ovnicek@pedenjpednm.si
PREHRANA OTROK V VRTCU
V Vrtcu Pedenjped Novo mesto otrokom zagotavljamo varno in uravnoteženo prehrano. Spoštujemo otrokovo pravico do lastnega okusa in teka. Zavedamo se, da imajo običajno otroci radi hrano, ki jo poznajo, do nove pa so nekoliko nezaupljivi. Kljub temu si prizadevamo, da v družbi vrstnikov in ob razumevajočih odraslih poskusijo tudi nove jedi. Želimo oblikovati ustrezne prehranjevalne navade otrok ter ustvariti pozitiven odnos do zdravega načina prehranjevanja, kar je pomembno za kasnejša življenjska obdobja. S prehrano v vrtcu zagotavljamo 70 % dnevnih fizioloških potreb, ki jih otrok dobi s štirimi obroki. To so zajtrk, dopoldanska sadna malica, kosilo in popoldanska malica. Pri pripravi jedilnikov upoštevamo prehranska priporočila zdravega prehranjevanja. Obroke pripravljamo v lastni kuhinji. Otroci skozi obroke spoznavajo stročnice (poleg fižola in graha tudi lečo, čičeriko itn.) ter polnovredne žitarice (ajdovo kašo, proseno kašo, različne kosmiče …). Polnovredne žitarice otrokom ponudimo kot mlečni obrok, priloge, glavne jedi, kot dodatek k solati ter sladice. Večino namazov (čokoladni, namaz iz suhega sadja, tunin, fižolov, bučni, čičerikin …), ki jih ponudimo za zajtrk, pripravimo sami. Otroke navajamo na pitje navadne vode in zdravih pijač (nesladkan čaj), ki so otrokom na voljo v času bivanja v vrtcu. Trudimo se, da živila, ki jih ponudimo otrokom, ne vsebujejo konzervansov, ojačevalcev okusa, umetnih barvil, sladil ter da vsebujejo čim manj sladkorja.
Otroke navajamo na samostojno prehranjevanje, v oddelkih starejših otrok tudi s samopostrežno prehrano. Uvajamo otrokom prijazen ritem prehranjevanja, ki je naravnan na primerne ure obrokov in upošteva primeren razmik med obroki. Rojstne dneve praznujemo brez slaščic. Otroci I. starostnega obdobja, stari od enega do 2 leti, imajo ob vključitvi v vrtec še naprej spremenjen časovni ritem prehranjevanja. V drugi polovici šolskega leta v teh oddelkih (1–2 leti) postopoma preidejo na časovni ritem prehranjevanja, ki ga imajo ostali otroci I. starostnega obdobja.
Otrokom omogočamo dietno prehrano na podlagi zdravniškega potrdila pediatra ali zdravnika specialista. Starši so dolžni vrtec obvestiti o vsaki spremembi dietne prehrane otroka, na začetku šolskega leta pa znova potrditi dieto, če otrok še naprej obiskuje vrtec. V primeru prenehanja diete je to treba sporočiti pisno.
Aktualne jedilnike mesečno objavljamo na naši spletni strani in na oglasnih deskah v enotah.
V Pedenjpedovi kuhinji smo še posebej ponosni na to, da:
- svoje barve na krožniku lahko enkrat v mesecu sestavijo otroci sami;
- enkrat tedensko ponudimo brezmesni obrok – zeleni ponedeljek;
- enkrat mesečno ponudimo slovensko tradicionalno jed – dan slovenske hrane;
- v vrtcu sami pripravljamo različne domače jedi, kot so sirovi štruklji, njoki, namazi in podobno;
- v vrtcu vsa peciva spečemo sami (štrudelj, pita, rulada, sladki štruklji, krofi, parklji, potica, piškoti, mafini, biskvit in podobno);
- enkrat mesečno spečemo domač Pedenjpedov kruh;
- v vseh oddelkih otroci uporabljajo kakovosten porcelan.
Trajnostni odnos z okoljem
Otroke želimo ozaveščati in navajati na pozitiven ter skrben odnos do narave in okolja. Z okoljsko vzgojo gradimo temelje in zavedanje, da je dober odnos človeka do narave nujen in pogoj za boljšo prihodnost. Uvajamo okoljsko vzgojo z namenom pripraviti malčke za boljše upravljanje s svojim okoljem. Načela te vzgoje so izboljšanje kakovosti okolja in trajnostna raba virov.
Otroci v predšolskem obdobju potrebujejo nenehen stik z naravo, saj lahko samo s pomočjo doživljanja narave spoznajo, da je narava posebna ljubezen, lepota in da jo je treba spoštovati in čuvati.
Glavni cilj je vzgoja otroka, da bi mu skrb za okolje in naravo postala del življenja. Z dobrimi zgledi želimo razširjati znanje o pomembnosti čistega in zdravega okolja. Z dejavnostmi usmerjamo otroke k pogovoru o otroški problematiki, opazovanju in iskanju primerov iz vsakdanjega življenja. Pomembno nam je tudi razvijati pozitiven odnos do okolja skozi neposreden stik z njim ter razvijanje pozitivnih medsebojnih odnosov.
V vsebine vključujemo projekt Slovenski tradicionalni zajtrk, praznujemo svetovni dan Zemlje, dan vode, dan zdravja, dan okolja … in tematsko prilagodimo aktivnosti. Vsako leto organiziramo tudi čistilno akcijo, kjer otroci sodelujejo pri urejanju okolice (grabljenje, puljenje zeli, pometanje …).
Vodilo našega vrtca je krepitev vpetosti v okolje v povezavi z naravo, v kulturo bivanja, v ekologijo, kar pogojuje naš odnos in sobivanje v skupnosti. Pomembne vrednote, ki jih bomo privzgojili našim zanamcem, so dediščina, ki bo vplivala na kakovost življenja naših malčkom. V Vrtcu Pedenjped Novo mesto se zavedamo, da narava nudi različne in bogate vsebine, polne dogodivščin in veselja tako za otroke kot tudi starše in vzgojitelje. Odločili smo se, da vnesemo tudi v vrtec, v naš program več narave, v skupno delo in bivanje malčkov znotraj vrtca pa več simbioze z okoljem, v katerem živimo. Že vrsto let se trudimo, da je otrokom povezava z naravo čim bolj dostopna. V prehrano vnašamo naravne domače proizvode lokalnih proizvajalcev, seveda primerne letnemu času. Tako je nastal naš novi produkt – ekooddelka v Enoti Pedenjped, kjer sta igralnici opremljeni izključno iz naravnih materialov ter otroci uporabljajo igrače ter didaktične pripomočke izključno iz naravnih materialov. V teh igralnicah za okraševanje uporabljajo naravni odpadni material, izdelujejo ekovoščilnice, male ritmične instrumente iz ekomateriala ter k zmanjšanju uporabe plastike spodbujajo tudi starše. Prav tako otroke že zelo zgodaj začnejo učiti o pomembnosti ločevanja odpadkov in o pomembnosti uživanja zdrave prehrane. S tem spodbujamo ekološko zavest in odgovornost pri vseh udeleženih. Namen je, da bi vsebine, ki jih predstavljamo otrokom v naših ekooddelkih, prenesli na vse oddelke našega zavoda.
Prav tako stremimo k temu, da nabavljamo še več lokalnih živil, še več živil, ki so ekološke pridelave, saj tako tudi sami spodbujamo razvoj lokalnega okolja in trajnostno kmetovanje, ki ima manjši negativni vpliv na okolje.
Opustili smo uporabo plastičnih kozarčkov za vodo in pri pitnikih ter balonih ponujamo papirnate kozarčke ter spodbujamo pitje vode.
Odvoz organskih odpadkov zmanjšujemo z uporabo kompostnikov po vseh enotah. Vanj odlagamo ostanke sadja od malic in pokošeno travo. S tem kompostom otroci pomagajo pri sajenju rož in zelišč, ki jih bodo uporabljali v sklopu vsebin, povezanih z naravo. Z dobro načrtovanimi obroki in predvidenimi zadostnimi količinami se trudimo zmanjšati organske odpadke. Po zmožnostih nabavljamo živila pri dobaviteljih, ki ponujajo živila v večjih pakiranjih ter s povratno embalažo oz. odgovornejše ravnajo s plastiko.