POSLANSTVO IN NALOGE
Osnovno poslanstvo Vrtca Pedenjped Novo mesto je pomoč staršem pri celoviti skrbi za otroke, izboljšanje kakovosti življenja družin in otrok ter ustvarjanje pogojev za razvoj otrokovih telesnih in duševnih sposobnosti.
Naša dejavnost je zasnovana na načelih in ciljih Kurikuluma za vrtce, na podlagi katerega se izvaja predšolska vzgoja v javnih vrtcih. Je strokovna podlaga za izvedbo dejavnosti v različnih, časovno omejenih programih. Osnovno vodilo pri našem pedagoškem delu je omogočiti otrokom varno in vzpodbudno učno okolje za razvoj njihovih ustvarjalnih potencialov. Ves naš napor je usmerjen v to, da so otroci zadovoljni, sproščeni in igrivi, da vsak dan z veseljem vstopajo v vrtec in da ga zapuščajo srečni.
Vrtec Pedenjped Novo mesto na področju vzgoje in izobraževanja samostojno deluje že 20. leto ter ustvarja in soustvarja življenje malčkov in staršev na področju predšolske vzgoje.
Pri svojem delu uporabljamo sodobne vzgojne metode in sodobne koncepte dela. V Vrtcu Pedenjped Novo mesto se zavedamo pomena oziroma vloge vzgoje in izobraževanja v 21. stoletju, zato smo usmerjeni v nove izzive pedagoških pristopov in inovativne oblike dela, ki jih narekujejo velikokrat neposredna praksa in nove smernice. Krepimo povezovanje pri načrtovanju vsebinskega programa, dogajanj in prireditev ter v skupne aktivnosti vključujemo otroke, starše ter lokalno okolje. Zavedamo se svojega poslanstva in odgovornosti, ki jo imamo v svojem delovnem okolju.
Vzgoja predšolskega otroka je uspešna takrat, ko starši in vrtec dobro sodelujemo, si pomagamo in sledimo istemu cilju – otroka naučiti samostojnosti, odgovornosti, sprejemanja pravil in pozitivnih vrednot, ki veljajo v družbi.
Vizija
Pri svojem delu sledimo zastavljeni viziji
»IGRA, ZNANJE, GLASBA, PLES SO NAŠ IZZIV.
SREČNI OTROCI SO NAŠ CILJ .«
Vizijo uresničujemo z dejavnostmi v dopoldanskem času, ki jih načrtujejo strokovni delavci in zajemajo vsa področja kurikuluma prek različnih dejavnosti in z različnimi nadstandardnimi dopolnitvami. Otrokom omogočamo veliko gibalnih dejavnosti (ples, plavanje, sankanje, kolesarjenje, igre z žogo, pohodi, izleti …), dejavnosti s področja umetnosti (obiski gledališča, muzeja, knjižnice, razstav, dramatizacije, sodelovanje v pevskem zborčku »Mali Pedenjped«), z različnimi dejavnostmi s področja matematike, narave in družbe. Veliko pozornosti namenimo uvajanju otrok v vrtec, da je to čim manj stresno za otroke in starše. Seveda pa vse te dejavnosti največ potekajo skozi igro, preko katere se otroci učijo ter bogatijo svoje znanje in izkušnje.
Prednostne vsebine v Vrtcu Pedenjped Novo mesto v šolskem letu 2022/2023
Znamenja trajnosti navdihujejo nadaljevanje kulturnih vzorcev naših otrok – čuvaji podnebja.
Kdaj, če ne zdaj? Da bi ohranili naš življenjski prostor za prihodnje rodove, se moramo naučiti trajnostno sobivati na našem planetu, spremeniti način razmišljanja in delovanja – kot posamezniki in kot družba. Kot vrtec se zavedamo, kako pomembna je naša vloga v tej verigi, saj vplivamo na vzgojo najmlajših. Že nekaj časa stroka izraža potrebo po spremembi v pristopu na področju izobraževanja, in sicer v smeri razvoja miroljubnega in trajnostnega sveta za preživetje ter blaginjo sedanjih in prihodnjih generacij.
V Vrtcu Pedenjped Novo mesto v svojih programih izvajamo kakovostno izobraževalno dejavnost z aktivnostmi, usmerjenimi v inovativne pedagoške pristope, s katerimi otrokom in zaposlenim omogočamo, da pridobijo znanje, postanejo bolj ozaveščeni ter aktivno prispevajo k preobrazbi v bolj trajnostno družbo. Pogled v naš vrtec nam pove, da odgovorno sobivamo s planetom. V zadnjih letih smo:
- zamenjali službeno vozilo in ga nadomestili z električnim vozilom;
- kupili službeno kolo;
- obstoječe papirnate brisače in toaletni papir zamenjali s papirjem iz odpadne embalaže (CirclLocal);
- plastične kozarčke pri pitnikih nadomestili s steklenimi kozarci in porcelanastimi skodelicami;
- uvedli praznovanja rojstnih dni otrok brez prinašanja sladkarij in hrane od doma;
- v centralni kuhinji začeli z naročanjem lokalno pridelane hrane ter vključevanjem ekoloških živil v javnih razpisih;
- v vseh oddelkih ustvarili zelene police/kotičke, za katere so skrbeli otroci in opazovali, kako rastejo oziroma iz česa zrastejo rastline;
- v vseh enotah postavili visoke grede in v njih vzgojili zelenjavo/zelišča ter cvetlice za lastno uporabo;
- izdelali številne igrače iz odpadnega materiala;
- zbirali odpadni material in z njim ustvarjali ter ga vključevali v številne dejavnosti (športne, likovne, glasbene …);
- izvajali družinsko ekobranje za ekoživljenje;
- izvajali projektne vsebine Ekovrtec, Gozdna pedagogika, Fit pedagogika;
- organizirali taborjenje v naravi z bogatimi vsebinami;
- izvedli dan brez avtomobilov in projekt Beli zajček;
- za novo leto podarjali reciklirane novoletne voščilnice;
- otrokom za rojstni dan podarjali zelena darila (lončnice v cvetličnem lončku);
- ob koncu šolskega leta izvedli zaključno prireditev Pedenjtržnica, na kateri smo staršem in ostalim obiskovalcem predstavili naše dejavnosti na temo trajnostnega razvoja.
Na ravni enot izvajamo projekte s trajnostno vsebino:
- Eko-bio oddelki,
- Vidkov raj,
- 5 poti za lepše dni,
- Ne zavrzi oblek – ohrani planet,
- Hrana ni za tjavendan,
- Panjbukvarna,
- Za vsakega otroka ena sončnica,
- Kokošnjak na igrišču vrtca,
- Ostržkov FIT športni park,
- Mini živalski vrt in
- Ko zaživi odpadni material.
Zato ni naključje, pač pa nadaljnja razvojna pot zavoda, da smo bili izbrani za sodelovanje v projektu VITR – Vzgoja in izobraževanje za trajnostni razvoj za leto 2030, ki deluje pod okriljem UNESCOVEGA Sektorja za vzgojo in izobraževanje in določa jasne cilje prednostnih področij delovanja.
Letni delovni načrt našega vrtca in prednostna vsebina tako temelji na uresničevanju ciljev s področja, ki se nanaša na okolje za izobraževanje in usposabljanje, s posebno pozornostjo spodbujanja celostnega institucionalnega pristopa, ki zagotavlja, da se učimo o tem, kar živimo, in živimo, kar se učimo.
Ciljna smer razvoja Vrtca Pedenjped Novo mesto v šolskem letu 2022/23 je sistematično in celostno vključevanje podnebnih ciljev v vzgojno- izobraževalne vsebine – OZELENITEV VRTČEVSKIH IGRIŠČ. Vsi zaposleni vrtca bomo skupaj z otroki na dele igrišč posadili drevesa in zasenčili igrišča, oblikovali igralnice in učilnice na prostem (lesene klopi, mize, naravni didaktični pripomočki …), del igrišč spremenili v vrtčevske sadovnjake, v njih zasadili avtohtone sorte jabolk in medovite rastline, zbirali deževnico ter poskrbeli za odgovorno porabo in uporabo vode.
Z znanjem, s pozornostjo in z vestnim odnosom bomo k sodelovanju povabili institucije, partnerske vrtce in vas, spoštovani starši.
Spoštljivo in z zgledom spoštujemo, varujemo in ohranjamo – zeleni Vrtec Pedenjped Novo mesto.