Prehrana predšolskih otrok
Eno jabolko na dan, prežene zobozdravnika stran!
Urnik prehranjevanja
1–2 LETI | 2–3 IN 2–4 LETA | 4–6 LET | |
Zajtrk | 08.00–08.30 | 08.00–08.30 | 8.00–08.30 |
Dopoldanska malica | 10.00–10.30 | 10.00–10.30 | 10.00–10.15 |
Kosilo | 12.00–12.45* | 11.45–12.15 | 12.15–12.45 |
Popoldanska malica | 14.30–14.45 | 14.30–14.45 | 14.30–14.45 |
Dnevni potek (še posebej v začetku šolskega leta) prilagodimo potrebam in posebnostim otrok. Prav posebej smo pozorni na starost otrok, zato se lahko tudi posamezne dejavnosti spremenijo glede na predvideni čas.
*Otroci prvih starostnih skupin bodo v prvih treh mesecih skladno z ritmom vrtca imeli počitek pred kosilom. Šele po prvem tromesečju in po presoji strokovnih delavcev glede na zmožnosti otrok bodo lahko oddelki najmlajših skupin prehajali na drugačen ritem – kosilo z začetkom ob 11.45–12.15 in v nadaljevanju izvajanje nege s počitkom.
Otroci imajo celoten čas bivanja v vrtcu možnost uživanja sadja in pijače (voda, nesladkan čaj, limonada).
Prehrani otrok moramo nameniti veliko pozornosti tako starši v domačem okolju kot zaposleni v vrtcu. S svojim vedenjem in mišljenjem namreč predstavljamo vzor in prispevamo k pozitivnemu odnosu otrok do zdravega načina življenja.
Prehrana vrtčevskega otroka je pomemben dejavnik zdravja, še posebej je pomembna v predšolskem obdobju, ko otroci rastejo in se razvijajo. Zato želimo v našem vrtcu razvijati ustrezne prehranjevalne navade otrok ter spodbuditi aktiven odnos zaposlenih in staršev do ustreznih prehranskih navad. Naše kuhinjsko osebje po predpisanih prehranskih smernicah pripravi uravnotežene, pestre obroke z veliko sadja in zelenjave. Otrokom ponujamo v veliki meri lokalna in ekološko pridelana živila ter živila izbrane kakovosti. Velik poudarek dajemo sezonskim živilom in polnovrednim izdelkom. Izogibamo se izdelkom, ki vsebujejo nasičene in trans maščobe, soli in umetne konzervanse. V večini oddelkov uporabljamo kakovosten porcelan in celoten jedilni pribor, ki je osnova za spoznavanje in vzdrževanje kulture prehranjevanja.
V Vrtcu Pedenjped Novo mesto spoštujemo otrokovo pravico do lastnega okusa in teka. Zavedamo se, da imajo običajno otroci radi hrano, ki jo poznajo, do nove pa so nekoliko nezaupljivi. Kljub temu pa si prizadevamo, da v družbi vrstnikov in ob razumevajočih odraslih poskusijo tudi nove jedi.
Svoje barve na krožniku lahko enkrat v mesecu sestavijo otroci sami. K sestavi jedilnika povabimo otroke najstarejših skupin. Poimenovali smo ga dan Pedenjpedovega krožnika. Enkrat tedensko ponudimo brezmesni obrok – zeleni ponedeljek, enkrat mesečno pa slovensko tradicionalno jed – dan slovenske hrane. Tako otrokom predstavljamo tradicionalno slovensko hrano. V vrtcu želimo ohranjati domačnost kuhinje, zato sami pripravljamo različne domače jedi, kot so sirovi štruklji, njoki, namazi in podobno. Poleg tega enkrat mesečno ponudimo tudi domač Pedenjpedov kruh.
Hrana, ki je pripravljena v vrtcu, je namenjena izključno prehranjevanju v vrtcu in je iz vrtca ni dovoljeno odnašati.
Rojstnih dni s prinašanjem hrane in pijače v vrtec ne praznujemo, saj to predstavlja večje tveganje za zdravje (zastrupitev s hrano, tveganje alergijskih reakcij), neuravnoteženost obrokov in lahko ustvari ali poglobi socialne razlike med otroki. Prav tako se z uživanjem dodatnega obroka v času praznovanja lahko spodbuja neješčnost in izbirčnost otrok ter poruši ustrezen ritem prehranjevanja.
Skrb za zdravje in odnos do zdravja otrokom nista prirojena, zato moramo odgovornost do zdravja otrokom privzgojiti že v zgodnjem otroštvu.
Prehrana v vrtcu za najmlajšo starostno skupino otrok
Za najmlajšo starostno skupino otrok (starosti 1–2) so jedilniki in sama priprava obrokov prilagojeni njihovi starosti in sposobnosti prehranjevanja. Prve mesece (do novega leta ali po potrebi tudi dlje) se za najmlajše otroke pripravlja tudi mlečne zajtrke, pripravo kosila prilagajamo glede na sposobnosti prehranjevanja otrok te starosti (manj začinjena, bolj pasirana in sesekljana hrana, kuhane solate, izloča se živila, neprimerna za dojenčke …). Prav tako imajo najmlajši otroci ( starosti 1–2 leti) prilagojeno popoldansko malico (sadne kaše ipd.) v dogovoru z vzgojiteljicami oziroma vzgojitelji.
Kasneje se v dogovoru z njimi prične postopoma uvajati v prehrano najmlajših vse jedi, tako da se do poletja postopoma privadijo na mešano prehrano in različne nove okuse.
Dietni obroki
Otrokom, ki imajo iz zdravstvenih razlogov predpisano dieto, na podlagi zdravniškega potrdila otrokovega pediatra omogočamo individualno pripravo varne dietne hrane. V posebnem dietetičnem prostoru ga za otroke pripravljajo kuharice – dietetičarke. Za individualne pogovore in informacije o dietah se starši lahko obrnejo na službo Organizator prehrane in zdravja – OPZHR, prav tako pa so starši dolžni obvestiti vrtec o kakršnih koli spremembah ali prenehanju otrokove dietne prehrane s potrdilom pediatra o ukinitvi diete.
V primeru otrokovega izostanka so starši dolžni v dietno kuhinjo to sporočiti dan prej ali isti dan do 6. ure zjutraj na e-naslov dietne kuhinje (dieta@pedenjpednm.si).
Zaradi osebnih prepričanj staršev dietnih obrokov ne nudimo, saj sledimo strokovnim priporočilom in poskušamo otrokom ponuditi celostne in uravnotežene obroke iz vseh skupin živil.
Načrtovanje prehrane otrok v vrtcu
V jedilnike bomo v večjem obsegu vključevali ekološko pridelana živila iz vseh skupin živil (v obsegu min. 15 %) s poudarkom na slovenskem poreklu, kadar bo možno, in lokalno pridelano hrano (sadje, zelenjavo in druga živila – uveljavitev načela kratkih verig);
- omejevanje belega sladkorja, maščob in soli, uporaba kakovostnih maščob (100-odstotno sončnično, repično in olivno olje);
- nadomeščanje bele moke in izdelkov iz bele moke s polnozrnato moko in polnovrednimi izdelki (omejujemo uživanje belega kruha in ga nadomeščamo z ajdovim, rženim, črnim ovsenim in polnozrnatim …);
- nadaljevanje z brezmesnimi obroki (vsaj enkrat tedensko);
- spodbujanje k pitju vode, otroci imajo na razpolago ves dan napitke brez sladkorja;
- poudarek dajemo vključevanju stročnic (grah, fižol, leča, čičerika) in žit (pira, prosena kaša, ajdova kaša, kvinoja) v prehrano – tudi kot biološko enakovredno nadomestilo za meso;
- v vsakodnevno prehrano vključujemo mleko in mlečne izdelke, ki zadostijo potrebam po kalciju;
- pri pripravi obrokov ne uporabljamo umetnih dodatkov za izboljšanje okusa (goveja kocka, vegeta …), ampak samo naravne začimbe in dišave;
- peciva pripravljajo pretežno v domači kuhinji;
- pri pripravi jedi uporabljamo zdrave načine toplotne obdelave (dušenje, kuhanje, peka v parni konvekcijski peči namesto cvrtja);
- prinašanje živil v vrtec za praznovanje rojstnih dni otrok (za praznovanje v vrtcu lahko otroci prinesejo le sadje in originalno pakirane sokove ali negazirane sadne pijače; prinašanje doma pripravljenega peciva in slaščic ni dovoljeno);
- starejšim otrokom smo dali možnost, da sami predlagajo in sestavijo jedilnik za kosilo.