Odhod v vrtec je prelomni dogodek tako za otroka, kot za ostale člane družine. Prva ločitev od staršev za več kot nekaj ur in odhod med množico vrstnikov je vsekakor izkušnja, na katero se je treba pripraviti. Otroci niso glede prilagajanja nič drugačni od odraslih. Potrebujejo čas in hvaležni so, če jim pri prilagajanju nekdo pomaga. Pomoč pri uvajanju jim da občutek, da so sprejeti in da v novi situaciji niso sami.
Mesec september je v vrtcu obdobje uvajanja otrok. V tem času se otroci ob pomoči in podpori odraslih postopno privadijo na spremembe, ki so nastale z novim šolskim letom. Za otroke, ki prvič vstopajo v vrtec, zlasti najmlajše, je to čas, ko se počasi prilagodijo novim odnosom in novemu okolju. Kljub močni navezanosti na starše morajo v ključiti v svoj vsakdan nove osebe – vzgojitelje (pod izrazom mislimo vzgojitelje in vzgojitelje – pomočnike vzgojiteljev obeh spolov). Namen uvajanja je širitev otrokove navezanosti s staršev na vzgojitelja. Navezanost na nove osebe nastaja počasi in postopoma. Otrok si v tem času najde »pomembno osebo« v vrtcu, ki bo vsaj v določeni meri nadomeščala starše.
Za otrokovo ustrezno navezovanje je nujno potrebno sodelovanje staršev in strokovnih delavcev v oddelku. S sodelovanjem se vzpostavi zaupanje, ki je temelj dobrih odnosov.
Zadnji teden v mesecu avgustu bomo izvedli uvodni roditeljski sestanek za starše. Na njem vas bomo seznanili z organizacijo vrtca, predstavitvijo dejavnosti in programom vrtca. Vzgojitelji bodo starše novincev povabili na individualni razgovor.
Glede na epidemiološko situacijo bomo uvajanje otrok prilagodili in ga izvajali skladno s prejetimi navodili in smernicami NIJZ-ja.
Kljub situaciji in spremembam v ravnanju, na katere smo se morali prilagoditi, bomo poskrbeli da bo prehod otrok od doma v vrtec čim bolj miren, da se bo otrok privadil na novo okolje, vzpostavil stik z vzgojiteljicami, ter rad hodil v vrtec in se v njem dobro počutil.
Protokol uvajanja otrok v Vrtec Pedenjped Novo mesto, šolsko leto 2021/2022
Zaradi epidemiološke situacije in preprečevanja širjenja COVID-19, je uvajanje otrok novincev prilagojeno navodilom pristojnih institucij.
Uvajanje otrok novincev bo potekalo po naslednjem protokolu:
Protokol uvajanja otrok
V nadaljevanju vam predstavljamo splošni – priporočeni model uvajanja. Napisani čas je le približen, da si starši lažje predstavljate potek procesa.
PRVO STAROSTNO OBDOBJE (starost otrok od enega do treh let)
PRVI DAN UVAJANJA
Otrok in eden od staršev prideta v vrtec za dve uri. V copatih vstopita v igralnico. Oče oziroma mama ostane z otrokom in mu dovoli, da raziskuje igralnico. Po dveh urah zapustita vrtec.
DRUGI DAN UVAJANJA
Otrok in eden od staršev prideta v vrtec in vstopita v igralnico. Ko se otrok zaigra, se oče oziroma mama od otroka poslovi, gre za krajši čas iz igralnice, vendar počaka v vrtcu. V tem času ni dovoljeno »kukanje« v igralnico. Vzgojitelj bo poklical očeta oziroma mamo, ko bo potrebno, da se vrne v igralnico. Oče oziroma mama v tem primeru potolaži otroka in nadaljuje igro z njim.
TRETJI DAN UVAJANJA
Poteka podobno kot drugi dan, le da gredo starši iz igralnice in iz vrtca. Vrnejo se po dveh urah in se še pol ure skupaj z otrokom zadržijo v igralnici.
ČETRTI DAN UVAJANJA
Oče oziroma mama preda otroka pri vratih igralnice vzgojitelju. Otroka obrne od sebe, ga izroči vzgojitelju in odide. Otroci ostanejo v vrtcu na malici DO spanja.
PETI DAN UVAJANJA
Oče oziroma mama preda otroka ob prihodu pri vratih igralnice in pride po njega PO spanju.
DRUGO STAROSTNO OBDOBJE (starost otrok od tretjega do šestega leta)
Vzgojitelj bo starše otrok novincev povabil na osebni pogovor, na katerem se dogovorite o tem, kako bo otrok prve dni prihajal v vrtec. Priporočamo, da starejši otroci prve dni v vrtcu ne spijo, ampak gredo domov pred kosilom ali po njem.
Staršem otrok priseljencev, ki v družinah govorijo drug materin jezik, priporočamo, da podaljšajo čas uvajanja otroka v vrtec. Otroci zaradi nerazumevanja jezika in prihoda v drugačno kulturno okolje, doživljajo večje stiske. Starši prilagodijo uvajanje otrokovim potrebam. Prvi teden naj bo otrok v vrtcu dve uri, drugi teden tri ure, če to zmore, … . Starši sodelujejo z vzgojiteljem in se sproti dogovarjajo o potrebah otroka in času bivanja otroka v vrtcu.
Ko se bo otrok privadil na vrtec, bo rad prihajal k nam. Skupaj nam bo uspelo!