Za uspešno vzgojo je pomembno, da se funkciji družine in vrtca čim bolj povezujeta ter prepletata. Zato je sodelovanje med starši in vrtcem pomemben vidik kakovosti predšolske vzgoje. Skupni cilj sodelovanja je omogočiti optimalno vzgojo in razvoj ter srečno in zdravo otroštvo. Odgovornost za vzgojo otrok nosijo tako starši kot strokovni delavci vrtca, zato si zaposleni v vrtcu prizadevamo za kakovostno delo s starši z ustreznim in dostopnim obveščanjem, raznovrstno ponudbo programov ter z neposrednim sodelovanjem med vrtcem in starši.
Vsi, ki posredno in neposredno skrbimo za otroke, vključene v Vrtec Pedenjped Novo mesto, priznavamo, spoštujemo in si po svojih najboljših močeh prizadevamo za uveljavljanje pravic otrok in staršev, ki izhajajo iz Splošne deklaracije o človekovih pravicah (1948), Konvencije o otrokovih pravicah (OZN, 1989), Deklaracije o psiholoških potrebah otroka (Mednarodno združenje šolskih psihologov, 1979), Ustave Republike Slovenije (Ur. l. štev. 68/2006) in Kodeksa etičnega ravnanja v vrtcu (2017). Pravica vsakega otroka je varno, zdravo in srečno otroštvo. To v našem vrtcu vsakemu otroku zagotavljamo tako, da mu omogočimo varstvo, oskrbo, vodenje, vzgojo, učenje in igro. Vzgojno-izobraževalno delo poteka ob upoštevanju otrokovih individualnih posebnosti in razvojnih značilnosti, ki se tesno prepletajo z otrokovimi željami, mnenji, pobudami in interesi. Obenem upoštevamo in spoštujemo ustavno pravico staršev do vzdrževanja, izobraževanja in vzgajanja svojih otrok. Staršem priznavamo vlogo primarnih skrbnikov s pripadajočo odgovornostjo za otrokovo vzgojo in razvoj. Izhajajoč iz slednjega želimo s starši vzpostaviti in vzdrževati odprt dialog, ki nam omogoča obojestransko seznanjanje z različnimi informacijami, dejstvi, značilnostmi, vrednotami, načeli in strokovnimi spoznanji, ki so pomembna za otrokovo vzgojo in razvoj. Pri tem spoštujemo in varujemo zasebnost družine.
Oblike sodelovanja s starši so individualne ter skupne in skupinske.
Individualne oblike:
- uvajanje otroka v vrtec in prvi pogovori ob vstopu v vrtec;
- dnevna izmenjava informacij ob prihodu in odhodu otrok;
- individualne pogovorne ure (potekale bodo 1x mesečno, vsak drugi ponedeljek v mesecu od oktobra 2021 do junija 2022);
- podajanje elektronskih sporočil prek e oddelka (primer: pedenjmravlje@pedenjpednm.si);
- sodelovanje pri izpolnjevanju anket (o zadovoljstvu, potrebah po varstvu med prazniki, prihodu in odhodu v vrtec);
- pogovor s strokovnimi službami v vrtcu ali z vodstvom vrtca po predhodni najavi ali dogovoru v času poslovnih uradnih ur (del. čas uradnih ur je določen v Hišnem redu VPNM 2021).
Skupne in skupinske oblike:
- uvodni sestanek za starše otrok novincev (junij 2022),
- roditeljski sestanki oddelkov 2–3x letno,
- obveščanje preko oglasne deske oddelka ali skupna e-sporočila, vabila, obvestila,
- skupna srečanja s starši, družinami, babicami, dedki … (skupna srečanja s starši bomo v šolskem letu 2021/2022 izvajali skladno s priporočili in ukrepi NIJZ in MIZŠ za preprečevanje širjenja okužbe s koronavirusom oziroma glede na epidemiološko sliko v državi),
- pridobivanje informacij od staršev o potrebah, predlogih in pripombah (prek skupnih srečanj, anketnih vprašalnikov, ustnih ali pisnih informacij, predstavnikov sveta staršev),
- obveščanje staršev o programih, življenju in delu otrok v oddelkih in enotah ter o aktualnih vsebinah prek spletne strani vrtca pedenjpednm.si,
- obveščanje staršev prek FB strani facebook.com\pedenjpednm;
- šola za starše (v fizični in spletni obliki),
- elektronsko obveščanje o odsotnosti otrok prek spletne aplikacije,
- sodelovanje v svetu staršev ali svetu zavoda,
- timski sestanki ali skupinski sestanki posameznih skupin staršev otrok, ki odhajajo v vrtec v naravi, v združeno skupino pevskega zborčka »Mali Pedenjped«; skupina staršev otrok – dietnikov ipd.
Svet staršev
Svet staršev je oblikovan tako, da ima vsak oddelek po enega predstavnika, ki ga izvolijo starši na 1. oddelčnem roditeljskem sestanku. Bistvena naloga Sveta staršev je, da pregleda in obravnava predloge in mnenja, ki so jih izrazili starši na oddelčnih sestankih.
Svet zavoda
Sestavljajo ga trije predstavniki ustanovitelja – MONM, pet predstavnikov delavcev in trije predstavniki staršev.
Svet imenuje in razrešuje ravnatelja, sprejema program razvoja vrtca, letni delovni načrt in poročilo o njegovi uresničitvi, odloča o uvedbi nadstandardnih programov, obravnava poročila o vzgojni problematiki, odloča o pritožbah v zvezi s pravicami otrok in v zvezi s pravicami, obveznostmi in odgovornostmi delavcev iz delovnega razmerja ter obravnava zadeve, ki mu jih predložijo šolska inšpekcija, reprezentativni sindikat zaposlenih in Svet staršev.