Za uspešno vzgojo je pomembno, da se funkciji družine in vrtca čim bolj povezujeta ter prepletata. Zato je sodelovanje med starši in vrtcem pomemben vidik kakovosti predšolske vzgoje. Skupni cilj sodelovanja je omogočiti optimalno vzgojo in razvoj ter srečno in zdravo otroštvo. Odgovornost za vzgojo otrok nosijo tako starši kot strokovni delavci vrtca, zato si zaposleni v vrtcu prizadevamo za kakovostno delo s starši z ustreznim in dostopnim obveščanjem, raznovrstno ponudbo programov ter z neposrednim sodelovanjem med vrtcem in starši.
Pravica vsakega otroka je varno, zdravo in srečno otroštvo. To v našem vrtcu vsakemu otroku zagotavljamo tako, da mu omogočimo varstvo, oskrbo, vodenje, vzgojo, učenje in igro. Vzgojno-izobraževalno delo poteka ob upoštevanju otrokovih individualnih posebnosti in razvojnih značilnosti, ki se tesno prepletajo z otrokovimi željami, mnenji, pobudami in interesi. Obenem upoštevamo in spoštujemo ustavno pravico staršev do vzdrževanja, izobraževanja in vzgajanja svojih otrok. Staršem priznavamo vlogo primarnih skrbnikov s pripadajočo odgovornostjo za otrokovo vzgojo in razvoj. Izhajajoč iz slednjega želimo s starši vzpostaviti in vzdrževati odprt dialog, ki nam omogoča obojestransko seznanjanje z različnimi informacijami, dejstvi, značilnostmi, vrednotami, načeli in strokovnimi spoznanji, ki so pomembna za otrokovo vzgojo in razvoj. Pri tem spoštujemo in varujemo zasebnost družine.
PRVI POGOVOR Z VZGOJITELJEM
Pred vključitvijo otroka v vrtec se starši o svojem otroku pogovorite z vzgojiteljem, ki bo v času bivanja otroka v vrtcu vsakodnevno skrbel za vašega otroka. V pogovoru z vzgojiteljem si lahko izmenjate vse pomembne informacije o značilnostih, lastnostih in potrebah vašega otroka in hkrati o bivanju v vrtcu in poteku uvajanja vašega otroka v vrtec.
UVAJALNO OBDOBJE
Starši imate v času vključevanja otroka v vrtec možnost in dolžnost, da ste v oddelku skupaj z otrokom. S tem zagotovimo varnost vsem udeleženim v uvajalnem obdobju. V času uvajanja ima otrok možnost varnega navezovanja stikov z novimi ljudmi in okoljem, postopnega vzpostavljanja odnosa zaupanja in bližine, kar otroku olajša prehod od enega k drugemu odraslemu.
VSAKODNEVNA IZMENJAVA INFORMACIJ
Starši in strokovni delavci si redno vsak dan izmenjujemo informacije o otroku. Ker so te informacije praviloma kratke, ne motijo poteka dela v oddelku, so pa dragocene, saj lahko otroku tako omogočimo kontinuirano nadaljevanje dneva. Tako starši kot strokovni delavci v vrtcu laže razumemo otrokove potrebe in se ustrezno odzovemo na njegove potrebe tistega
dne, če smo seznanjeni z otrokovim počutjem in dogajanjem v vrtcu in doma.
Prav tako poteka izmenjava informacij prek elektronske pošte (predstavitev programa skupine, obveščanje o dejavnostih in pomembna obvestila o organizaciji dela skupine in vrtca).
SKUPNA SREČANJA
Sodelovanje v aktivnostih in dejavnostih vrtca: skupna srečanja na ravni oddelkov, ustvarjalne delavnice, pohodi, zimski športni dan, zaključna prireditev vrtca.
POGOVORNE URE
Za obširnejše informacije o svojem otroku in njegovem razvoju ter počutju v vrtcu prihajate starši na govorilne ure k strokovnim delavcem oddelka. Razpisane so vsak mesec od oktobra do junija. Termine govorilnih ur razpišejo vzgojitelji prek oddelčne e-pošte vsem staršem oddelka in prek napovednika dogodkov, ki je objavljen na oglasni deski oddelka. Starši za posamezno srečanje na govorilnih urah lahko pišejo vzgojitelju po e-pošti na oddelčni elektronski naslov ali pa osebno o tem obvestijo vzgojitelja v oddelku.
RODITELJSKI SESTANKI
Redni roditeljski sestanki s starši so načeloma informativne narave in potekajo trikrat letno: prvi roditeljski sestanek za starše oddelkov 1–2 zadnji teden v avgustu, za ostale oddelke v prvi polovici meseca septembra, drugi marca in tretji meseca maja. V oddelkih zadnje leto pred vstopom v šolo pa je organizirano še dodatno srečanje. Na teh sestankih seznanjamo starše z letnimi delovnimi načrti, okvirnimi informacijami o poteku vzgojno-izobraževalnega dela v oddelku in vrtcu, morebitnih spremembah in podobno. Na roditeljski sestanek ste starši vabljeni prek elektronskega sporočila, spletne strani vrtca ali oglasne deske oddelka.
Ostale oblike sodelovanja:
- sodelovanje v Svetu staršev ali Svetu zavoda,
- sestanek s starši otrok novincev (prve informacije o vrtcu, predstavitev programa in uvajanja, mesec junij),
- sodelovanje staršev v okviru izvedbe projektnih vsebin in prednostne naloge vrtca, dobrodelnih in ostalih zbiralnih akcij,
- anketni vprašalniki (o zadovoljstvu, o potrebah po varstvu med prazniki, o prihodu in odhodu v vrtec),
- elektronsko obveščanje o odsotnosti otrok (javljanje odsotnosti otrok prek aplikacije VASCO WEB),
- obveščanje staršev o programih, življenju in delu otrok v oddelkih in enotah ter o aktualnih vsebinah (prek oglasnih desk v enotah, na spletni strani vrtca http://www.pedenjpednm.si/ , FB stran https://www.facebook.com/pedenjpednm/; publikacije vrtca, elektronskih sporočil, video- in fotodokumentacije …),
- pogovor z ravnateljico oziroma vodstvom vrtca po predhodni najavi ali dogovoru na tel. št. 07/371 82 52, 040 170 609 ali e-naslov meta.potocnik@pedenjpednm.si
Svet staršev
Svet staršev je oblikovan tako, da ima vsak oddelek po enega predstavnika, ki ga izvolijo starši na 1. oddelčnem roditeljskem sestanku. Bistvena naloga Sveta staršev je, da pregleda in obravnava predloge in mnenja, ki so jih izrazili starši na oddelčnih sestankih.
Svet zavoda
Sestavljajo ga trije predstavniki ustanovitelja – MONM, pet predstavnikov delavcev in trije predstavniki staršev.
Svet imenuje in razrešuje ravnatelja, sprejema program razvoja vrtca, letni delovni načrt in poročilo o njegovi uresničitvi, odloča o uvedbi nadstandardnih programov, obravnava poročila o vzgojni problematiki, odloča o pritožbah v zvezi s pravicami otrok in v zvezi s pravicami, obveznostmi in odgovornostmi delavcev iz delovnega razmerja ter obravnava zadeve, ki mu jih predložijo šolska inšpekcija, reprezentativni sindikat zaposlenih in Svet staršev.