V petek, 11. aprila 2025, je v našem vrtcu potekal poseben dogodek – podpis Ekolistine, s katerim smo ponovno izrazili svojo predanost trajnostnemu razvoju ter ciljem in vrednotam programa Ekošola. Dogodek je bil priložnost za ponoven premislek o našem dosedanjem delu in hkrati zaveza, da bomo tudi v prihodnje skrbno in odgovorno ravnali z naravo.
V zadnjih letih našega delovanja smo v našem vrtcu naredili pomembne korake na področju vzgoje trajnostnega razvoja otrok in družin. Na ravni celotnega vrtca smo uvedli številne izboljšave. Med slednjimi izpostavljamo prehod na brezpapirno poslovanje, zbiranje odpadkov za krožno predelavo in ponovno uporabo, ozelenitev vseh vrtčevskih igrišč ter namestitev pitnikov z ustreznimi filtri, ki otrokom omogočajo bolj kakovostno pitno vodo.
Ponosni smo tudi na prenovo dveh igralnic EKO IGRALNICI za najmlajše v eni izmed večjih enot vrtca, ki sta opremljeni z mislijo na naravno in otrokom prijazno okolje. Prostor je opremljen s pohištvom iz brezovega lesa, igrače pa so izdelane iz naravnih materialov, kot so les, bombaž, lan in reciklirani materiali.
Pomembno vlogo pri razvijanju trajnostnega načina razmišljanja ima tudi naš vstop v program Ekošola, ki z jasno zastavljenimi cilji podpira okoljsko vzgojo. Vrtec Pedenjped Novo mesto je v program Ekošola vključen že od leta 2020. V tem času smo uspešno uresničevali zastavljene cilje in si s predanim delom vseh deležnikov – otrok, strokovnih delavcev, staršev in lokalne skupnosti – prislužili že štiri zelene Eko zastave.
V šolskem letu 2024/25 v različnih EKO PROJEKTIH aktivno sodeluje kar 28 oddelkov, kar dokazuje visoko raven vključenosti in zavzetosti v trajnostno naravnane dejavnosti. Eko vsebine, ki jih načrtno vključujemo v vzgojno-izobraževalno delo, so raznolike in celostno zasnovane. Njihov namen je razvijanje okoljskega zavedanja, spodbujanje odgovornega vedenja ter vzgoja za trajnostni način življenja. Dejavnosti vključujejo:
- skrb za urejeno, varno in naravi prijazno bivalno okolje;
- vzgojo k odgovornemu ravnanju z naravnimi viri (voda, energija);
- upoštevanje eko pravil vedenja v vsakdanjem življenju vrtca;
- spodbujanje zdravih prehranskih navad in pomen lokalne samooskrbe;
- razvijanje spoštljivega odnosa do sočloveka in narave;
- redno vključevanje okoljske vzgoje preko kakovostne otroške literature.
Z namenom zavedanja o pomenu lokalne in ekološko pridelane hrane smo medse povabili gospo Anjo z Ekološke kmetije Kastelic, ki naš vrtec tudi redno oskrbuje z živili. Otrokom je na zanimiv in didaktičen način predstavila različne vrste žit ter proces njihove predelave – od zrna do kosmičev. Otroci so z velikim zanimanjem spremljali predstavitev in pridobivali nova znanja ter izkušnje s področja prehranske verige in pomena lokalno pridelane hrane.
Po predstavitvi in podpisu Ekolistine je sledil ogled razstave izdelkov in jedi, ki so jih v sodelovanju z otroki pripravili strokovni delavci Eko bio oddelkov. Posebej velja izpostaviti prispevek gospe Jerneje Ovniček ter sodelovanje z Ekološko kmetijo Kastelic, katere jabolka so bila osrednja sestavina mnogih domiselnih in zdravih jedi. Razstava je bila obogatena s kulinaričnim doživetjem ter prikazala bogastvo idej, ustvarjalnosti in prizadevnosti otrok ter strokovnih delavcev vrtca.
Dogodek je hkrati predstavljal praznovanje medsebojnega sodelovanja, okoljske zavesti ter spoštljivega odnosa do narave in hrane, pridelane z mislijo na trajnostno prihodnost.
Z vami delimo nekaj foto utrinkov.
(Božena Črnila, Erika Udvanc)