Starši, imate vprašanje? Tu smo zato, da vam pomagamo!
Poglejte si naš seznam pogostih vprašanj in odgovorov. Če pa ne najdete odgovora na vprašanje, nam ga zastavite.
Pogosta vprašanja in odgovori
V: Ali lahko mojega otroka takoj vključite v vrtec?
O: Sprejem otroka v vrtec je odvisen od prostih mest. Več informacij lahko najdete na strani o Vpisu.
V: Koliko bi plačali vrtec za našega otroka?
O: Cena vrtca je odvisna od vašega dohodkovnega razreda in tega ali uveljavljate znižano plačilo vrtca. Več o cenah na strani Cenik vrtca.
V: Kako je s prinašanje pleničk v vrtcu, katere pleničke?
O: Vsak starš v vrtec prinese pleničke za enkratno uporabo, za katere ve, da otroku najbolj odgovarjajo in jih podpisane preda vzgojiteljici. Ko gre zaloga proti koncu, vas vzgojiteljica o tem tudi pravočasno obvesti, da jih ponovno prinesete. Enaka praksa je tudi pri čistilnih robčkih.
V: Kako s prinašanjem dudic, ninic?
O: Otrok lahko prinese v vrtec ninico in dudo, ki pa morajo biti čisti in se vračajo vsakodnevno z otrokom domov.
V: Kaj pa nakit?
O: Otrokom ni dovoljeno prinašati nevarnih predmetov. Starše je potrebno opozoriti na neprimerne predmete, s katerimi lahko otroci ogrozijo svojo varnost in varnost drugih otrok (verižice, prstani….).
V: Kako je s prinašanje hrane, zdravil, …v vrtec?
O: Praviloma starši hrane v vrtec ne smejo prinašati. Razlog: zagotavljanje zdravstvene ustreznosti živil. O prinašanju hrane so starši jasno seznanjeni na prvih roditeljskih sestankih. Velja pa opozoriti, da je kljub dogovoru na roditeljskem sestanku, v vrtec prepovedano prinašati kremne rezine, torte, sladolede…, ki zahtevajo neprekinjeno hladno hranjenje.
V kolikor otrok potrebuje dietno prehrano, starši prinesejo zdravniško potrdilo s seznamom prepovedanih in dovoljenih živil. Vsi dogovori in kakršna koli sprememba diete starši sporočajo organizatorki PZHR. Za vsako novo šolsko leto je potrebno zdravniško potrdilo za dietno prehrano obnoviti oziroma dostaviti novo. Če ima otrok dieto, naj starši dosledno sporočajo odsotnost oziroma prisotnost otroka.
V skladu z Zakonom o vrtcih je vrtec vzgojno izobraževalna in ne zdravstvena ustanova. Iz omenjenega sledi:
Starši morajo ob vstopu otroka v vrtec predložiti POTRDILO O ZDRAVSTNENEM STANJU OTROKA, s katerim zdravnik potrjuje, da otrok nima kontraindikacij za sprejem v vrtec. Istočasno morajo tudi starši podati zdravstvene posebnosti pri otroku (morebitne alergije, nagnjenost k vročinskim krčem…). Kakršnokoli dajanje zdravil otrokom v vrtcih je kontraindicirano.
V izjemnih primerih (vročinski krči, astmatični napadi, epileptični napadi…), se v skladu s pisnimi navodili nudi ustrezna terapija še pred prihodom staršev oziroma eventualno zdravnika.
V: Kako je s prinašanjem rezervnih oblek v vrtec?
O: Otroci naj bodo oblečeni večplastno (»čebulno«), da se jih lahko sleče in obleče primerno dejavnostim. Rezervna oblačila naj imajo v garderobi, v svojem nahrbtniku. Priporočeno je, da je v njegovem nahrbtniku vsaj za 1- krat preobleči v celoti.
V: Kako ravnati v primeru nalezljivih bolezni, raznih drugih obolenj, kako ravnati v primeru, da ima moj otrok naglavne uši?
O: Vrtec naj bi obiskovali samo zdravi otroci. Otroci, ki so bolni ali so v postopku zdravljenja, ne sodijo v vrtčevski kolektiv. Zakon o nalezljivih boleznih (Ur. l. št. 69/95), ki zavezuje posredno tudi vrtce, v 10. členu določa, da so potrebni posebni ukrepi za preprečevanje in obvladanje nalezljivih bolezni. Zato prosimo starše, naj redno javljajo vrtcu, če gre za nalezljivo bolezen, zlasti v primeru otroških nalezljivih bolezni, bruhanja….
Starši oziroma skrbniki, katerih otrok zboli za nalezljivo boleznijo med bivanjem v vrtcu, so dolžni priti po obolelega otroka takoj, ko jih o tem obvesti vrtec. Posredno omenjeni problem ureja Zakon o nalezljivih boleznih v 4. členu. Ta navaja, da ima vsakdo pravico do varstva pred nalezljivimi boleznimi in bolnišničnimi okužbami ter dolžnost varovati svoje zdravje pred nalezljivimi boleznimi.
Otroci lahko dobijo nalezljivo bolezen doma ali v vrtcu- toda več možnosti za okužbe je v vrtcu, kjer otroci preživijo daljši čas v skupini.
Najpogosteje se v vrtcu pojavljajo okužbe zgornjih dihal, ki se prenašajo s kužnimi kapljicami in črevesne nalezljive bolezni.
Najpogostejše infekcije zgornjih in spodnjih dihalnih poti v vrtcu so: prehlad, angina (vnetje mandeljnov), vnetje srednjega ušesa, bronhitis (akutno vnetje dihalnih poti), virusne pljučnice, gripa.
Tudi otroške kapljične nalezljive bolezni z izpuščaji so v vrtcu pogoste in sicer: šklatinka, ošpice, norice, ..
V zadnjem desetletju je ušivosti v Sloveniji ponovno več. Vzrok za to moramo iskati v veliki migraciji prebivalstva, neurejenih življenjskih razmerah in veliki gostoti ljudi, posebno otrok v vrtcih in šolah.
Če pri otroku najdemo gnide, o pojavu ušivosti takoj obvestimo vse starše in jim podamo tudi kratka navodila, kako morajo ukrepati. Otrok naj ne gre v vrtec, dokler mu starši ne odpravijo uši. Starši morajo pregledati VSE DRUŽINSKE ČLANE in razušiti lasišče vsem tistim, pri katerih so našli gnide ali uši. Vso posteljnino takoj preoblečemo in jo damo v pranje ločeno od drugega perila. Razuševanje je obvezno in je uspešno le, če so pregledani in razušeni res vsi družinski člani in vsi predmeti, s katerimi so bili v stiku.
Postavi vprašanje
Če nismo odgovorili na vaše vprašanje, nam pišite na info@vrtec-pedenjpednm.si in odgovorili vam bomo v najkrajšem možnem času.
Vaš Vrtec Pedenjped