Temeljna naloga svetovalne službe v vrtcu je, da se na podlagi svojega strokovnega znanja prek svetovalnega odnosa in na strokovno avtonomen način vključuje v reševanje pedagoških, psiholoških in socialnih vprašanj vzgojno-izobraževalnega dela v vrtcu.
Svetovalna služba je vsem udeležencem v vrtcu enako dostopna. Sodeluje pri vzpostavljanju optimalnih pogojev za razvoj in učenje vseh otrok v vrtcu in v tem okviru tudi otrok s posebnimi potrebami.
Svetovalna služba v vrtcu sodeluje z vodstvom, strokovnimi delavci, z zunanjimi ustanovami in na tak način pomaga, svetuje ter sodeluje z otroki in njihovimi starši.
Starši se lahko s svetovalno delavko pogovorite o naslednjih temah:
- posvetovanje ob vključitvi otroka v vrtec,
- posvetovanje glede uvajanja v vrtec,
- svetovanje ob prehodu otroka iz vrtca v šolo,
- posvetovanje o vzgoji, otrokovem razvoju in učenju v predšolskem obdobju,
- posvetovanje ob spremembah, ki jih na svoji poti sreča družina (rojstvo, ločitev, smrt, selitev, druge stiske v družini),
- razumevanje in pomoč ob iskanju rešitev glede otrokovih razvojnih, čustvenih in vedenjskih težav ter stisk (težave pri hranjenju, spanju, močenje postelje, blatenje, agresivno vedenje, samozadovoljevanje idr.),
- svetovanje o možni pomoči otroku s posebnostmi v razvoju ter nadarjenemu otroku,
- pomoč strokovnjakov iz zunanjih ustanov;
- kadar potrebujete kakršen koli nasvet oziroma pomoč.
Svetovalna služba se pri svojem delu ravna po načelu zaupnosti, strokovnosti, sodelovalnega odnosa in v dobrobit otroka.
Starši se lahko o navedenih temah in vprašanjih pogovorite s svetovalno delavko Kristino Žmavčič (07/ 371 82 61, 031/312 460, kristina.zmavcic@pedenjpednm.si)