Znotraj programa za predšolske otroke izvajamo dva programa za otroke s posebnimi potrebami, ki imajo odločbo o usmeritvi:
- program za predšolske otroke s prilagojenim izvajanjem in dodatno strokovno pomočjo,
- prilagojen program za predšolske otroke – razvojni oddelek.
Zgodnja obravnava otrok s posebnimi potrebami temelji na celostnem pristopu. Pomembna elementa zgodnje obravnave otrok s posebnimi potrebami sta naravno okolje in socialna mreža, v katerih obravnava poteka. Otrok ima s tem možnost, da se ga razume, prepozna njegove potrebe in prilagodi njegovim zmožnostim in interesom ter potrebam. Ko se otroci s posebnimi potrebami vključujejo med vrstnike, to omogoča njihov razvoj, drugi pa se učijo sprejemanja drugačnosti.
Zgodnjo obravnavo izvajajo centri za zgodnjo obravnavo (razvojna ambulanta). Otroka obravnavajo različni strokovnjaki (logoped, psiholog, fizioterapevt, specialni pedagog) in predlagajo za otroka najustreznejšo obliko pomoči. Če otrok potrebuje pomoč, morajo starši obiskati otrokovega osebnega zdravnika, ki jim izda napotnico za pregled v centru za zgodnjo obravnavo. Tam ga najprej pregleda specialist – pediater, ki določi tim z namenom obravnave, diagnostike, ocene potreb in priprave načrta pomoči. V nadaljevanju multidisciplinarni tim, ki ga sestavljajo člani, pomembni za pomoč otroku, in starši, pripravi načrt pomoči družini oziroma zapisnik multidisciplinarnega tima, ki je podlaga za nudenje pomoči otroku v vrtcu.
Glede na zapisnik oziroma načrt pomoči družini se določi organizacijo in način izvajanja programa ter dodatno strokovno pomoč, ki jo izvaja strokovni delavec za zgodnjo obravnavo (specialni pedagog, pedagog, logoped), prilagoditve prostora, potrebne pripomočke, fizično pomoč spremljevalca. V vrtcu se oblikuje strokovna skupina za zgodnjo obravnavo. Člani strokovne skupine (svetovalni delavec, vzgojitelj v oddelku in strokovni delavec za zgodnjo obravnavo) pripravijo individualni načrt pomoči in redno sodelujejo s centrom za zgodnjo obravnavo.
Nudenje dodatne strokovne pomoči
Dodatna strokovna pomoč se izvaja za otroke, ki so vključeni v redne oddelke vrtca in imajo z zapisnikom timskega sestanka dodeljeno dodatno strokovno pomoč in ostale prilagoditve.
Dodatno strokovno pomoč izvajajo strokovni delavci za zgodnjo obravnavo (specialni pedagog, logoped, pedagog, vzgojitelj za dodatno strokovno pomoč). Dodatno strokovno pomoč se nudi v oddelku in izven njega. Za vsakega otroka se na začetku leta pripravi individualiziran načrt dela, v katerem so po posameznih področjih opredeljeni cilji, ki naj bi jih otrok dosegel. Ob koncu šolskega leta strokovna skupina izvede evalvacijo individualiziranega programa in doseganja ciljev. Otroku se nudi pomoč tako, da se mu omogoča normalno vključevanje v skupne dejavnosti, hkrati pa se mu nudi pomoč za uspešno reševanje izzivov.
Glede postopkov pomoči otroku se posvetujete z mobilno svetovalno delavko Vesno Žagar (07/371 82 64, 040 634 947, vesna.zagar@pedenjpednm.si).